Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2024

Nations League: Θρίαμβος της Εθνικής Ελλάδας στο Γουέμπλεϊ - Κέρδισαν την Αγγλία 2-1, το πήραν για τον Μπάλντοκ - Δείτε τα γκολ

Ιστορική νίκη, αφιέρωμενη στον αδικοχαμένο διεθνή άσο - Ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ στο 49', ο Μπέλιγχαμ ισοφάρισε στο 87' και ο φορ της Μπενφίκα με το 2ο γκολ του στο 94' έδωσε τη νίκη - Μόνη πρώτη η Ελλάδα στον όμιλο

Στη σκιά του αδόκητου χαμού του Τζορτζ Μπάλντοκ, η εθνική μας ομάδα κατόρθωσε να πάρει ένα ιστορικό «διπλό» στου Γουέμπλεϊ με 2-1 επί της Αγγλίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Nations League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ελληνικής ομάδας ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης που πέτυχε και τα δύο γκολ στο 49΄ και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει στο 87΄ ο Τζουντ Μπέλιγχαμ.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης στο 1ο γκολ έβγαλε το μαύρο περιβραχιόνιο και το σήκωσε στον αέρα αφιερώνοντας το γκολ στον Μπάλντοκ.